На що звертати увагу при пошуку, оренді або продажу житла Назад

На що звертати увагу при пошуку, оренді або продажу житла

З початку повномасштабної війни багато українців вимушені покинути свої домівки та переїхати в інші регіони України або за кордон. DIM.RIA запитали у фахівців, що варто пам'ятати, аби здати/орендувати безпечно житло та уникнути проблем із документами.

Експертними думками поділилися голова Асоціації фахівців з нерухомості Юрій Піта та експертка з нерухомості, адвокатка Оксана Яринич.

На що звернути увагу при здачі або оренді житла

За словами Юрія Піти, письмовий договір найму (оренди) — це те, на чому мають базуватися відносини орендаря і орендодавця. І не важливо, у якій ролі виступаєте ви — договір має захищати обидві сторони.  У ньому фіксуються домовленості сторін про всі суттєві та важливі умови (строк, ставка оренди, порядок сплати платежів, комунальні витрати, відповідальність тощо). Перед підписанням договору сторони мають уважно вивчити документи. 

Якщо ви здаєте свою нерухомість, перевірте: 

  • особу орендаря, 
  • ознайомтеся з оригіналами документів,  зробіть копії, або випишіть інформацію про документ та інші дані. 

Щоб перевірити, чи зможе орендар сплачувати за житло, можна попросити довідку з місця роботи. Ця інформація також може знадобитися, щоб, у разі чого, знати, де можна знайти вашого орендаря. Обов’язково перевірте також реєстри з інформацією про орендаря.

Аби перевірити ринкову вартість оренди квартири, можна скористатись калькулятором оцінки квартири онлайн.

Якщо ви знімаєте житло, перевірте:

  • документи про право власності на житло, 
  • документи, що посвідчують особу власника або повіреної особи.

Якщо від імені власника виступає представник  — обов’язково має бути нотаріально посвідчена довіреність. Важливо побачити саме оригінали документів, коли підписуєте договір оренди. Проте, якщо власник за кордоном або в іншому місті, а оригінали знаходяться у нього, просто скористайтеся відеозв’язком. Обов’язково перевірте електронні реєстри:

  • реєстр довіреностей, 
  • реєстр боржників, 
  • реєстр прав на нерухоме майно тощо. 

Якщо нерухомість знаходиться в спільній власності, необхідна згода всіх власників на передачу нерухомості в оренду.

Експерка з нерухомості Оксана Яринич додає, що, орендуючи житло, у жодному разі не треба сплачувати ніякого завдатку, поки ви самі чи ваша уповноважена особа особисто не оглянете квартиру. Це просте правило збереже ваші гроші від аферистів.

Вибирайте для співпраці перевірених рієлторів. Вони орієнтуються на ринку нерухомості та мають досвід співпраці з власниками. Крім того, рієлтори у своїх закритих групах діляться інформацією про аферистів та недобросовісних власників і можуть розповісти вам про них. Також рієлтори можуть допомогти вам здати квартиру чи іншу нерухомість в оренду, оскільки мають більший досвід роботи в цій сфері та знають, як оформити угоду, щоб ваше майно було захищене.

«‎Якщо все-таки натрапили на аферистів, то зробіть про це пост в соціальних мережах і попросіть про репост, щоб й інші люди не постраждали від їхніх дій. Зараз така інформація розлітається в інтернеті зі швидкістю світла», — додає Оксана Яринич.

Додатково можна звернутись до юриста або нотаріуса — за юридичним супроводом угоди, перевіркою документів, реєстрів, вивченням умов договору оренди, допомогою у переговорному процесі. 

Якщо ви поїхали в інше місто та вирішили продати або купити нерухомість – важливо бути в контексті актуальних нововведень у законодавстві та пам'ятати про порядок оформлення документів на продаж/купівлю.

 Що змінилось в законодавстві за час дії воєнного стану?

У травні 2023 були зняті деякі обмеження, які стосувалися відчуження нерухомості під час дії воєнного стану  (постанова КМУ від 09.05.2023 р. N° 469 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо нотаріату, державної реєстрації та функціонування державних електронних інформаційних ресурсів в умовах воєнного стану").

Тепер можна відчужувати нерухомість, яка перебуває у власності менше як 1 місяць. Раніше договір про відчуження нерухомого майна не міг бути нотаріально засвідчений, якщо з дня держреєстрації права власності відчужувача минуло менше ніж 1 місяць.. Ця норма більше не діє, якщо право власності  набуте відчужувачем під час дії в Україні воєнного стану на підставі договору або у звʼязку з передачею майна у власність юридичної особи.

Важлива зміна для тих, хто зараз за кордоном:  більше не потрібно  підтверджувати довіреність заявою Довіреність є чинною протягом усього строку, на який вона видана.

Виключено норму, яка встановлювала, що перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття, зупиняється на час дії воєнного стану, але не більше ніж на чотири місяці. Тобто тепер, як колись, можна приймати спадщину через 6 місяців, а не 10 (ці зміни почали діяти з 09.06.23р).

Змінилася норма, яка передбачала можливість посвідчення довіреностей та засвідчення заяв без спеціальних нотаріальних бланків. Тепер, щоб перевірити, чи є дійсною довіреність, викладена без використання спеціальних бланків нотаріальних документів на білих аркушах паперу, зацікавлена особа може звернутися з копією цього документа до нотаріуса, що його видав. Той, у свою чергу зобовʼязаний протягом 2-х робочих днів видати довідку про підтвердження або спростування посвідчення ним цієї довіреності.

Зміни торкнулися і роботи нотаріусів на тимчасово окупованих росією територіях. Якщо робоче місце нотаріуса знаходиться на таких територіях, їм забороняється вчинення нотаріальних дій. Це стосується  і територій, на яких ведуться або велися бойові дії.

Які документи потрібні для оформлення договору купівлі/продажу нерухомості?

Підготували актуальний перелік документів, які потрібні для продажу нерухомості на час дії воєнного стану.

1. Паспорт та ідентифікаційний номер:

Якщо власників декілька – потрібна присутність усіх власників при підписанні договору купівлі-продажу у нотаріуса. У випадку відсутності когось із них — нотаріально засвідчена довіреність. Свідоцтво про зміну прізвища, імені, по батькові.

2. Свідоцтво про шлюб: 

Якщо квартира набувалась/набувається у шлюбі,  дружина/чоловік дає нотаріально засвідчену згоду на продаж/купівлю даної квартири.

3. Правовстановлюючі документи:

В залежності від способу придбання, вони бувають різні: договір купівлі-продажу чи договір дарування, міни, свідоцтво про право власності, свідоцтво про право на спадщину, спадковий договір, договір довічного утримання, рішення суду, витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно чи ін.

4. Технічний паспорт на квартиру;

5. Експертна оцінка нерухомості;

6. Довідка про к-сть зареєстрованих осіб у квартирі, що відчужується;

7. Довідка\квитанції про відсутність заборгованості.

На DIM.RIA можна ознайомитись із перевіреними фахівцями завдяки рейтингу рієлторів. Вони допоможуть обрати для оренди чи купівлі квартири, будинку або іншої нерухомості, а також продати власну. Крім того, можна залишити відгук про рієлтора, аби інші користувачі знали правду. 

 

Прокомментируйте первым

Добавить комментарий к статье